SMLJ160A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 307
Datasheet
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMLJ160A-TP
DigiKey Part Number
353-SMLJ160A-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ160A-TP
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V