TV06B6V5JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
MCC (Micro Commercial Components)
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
11.2V Clamp 53.57A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B6V5JB-G
DigiKey Part Number
641-1254-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B6V5JB-G
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B6V5JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.57A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V