TV06B6V5JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 179
Taiwan Semiconductor Corporation
Upgrade
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
11.2V Clamp 53.57A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B6V5JB-HF
DigiKey Part Number
TV06B6V5JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B6V5JB-HF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B6V5JB-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.57A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V