SMBJ6.5A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 14,562
Datasheet
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ6.5A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ6.5A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5A/TR7
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V