SMBJ6.5CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 70,066
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10,344
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Semtech Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ6.5CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ6.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5CA-13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ6.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V