EKMG101ELL101MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 3,194
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 6,790
Datasheet
Direct
Nichicon
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 113
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 329
In Stock: 587
In Stock: 933
In Stock: 353
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG101ELL101MJ20S
DigiKey Part Number
565-1368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ELL101MJ20S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG101ELL101MJ20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
397.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C