SEK101M100ST
DigiKey Part Number
338-2336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK101M100ST
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.33Ohm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.33Ohm