UPM2A101MPD
DigiKey Part Number
493-11137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2A101MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
635 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
955 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C