ECA-2AHG101B
DigiKey Part Number
10-ECA-2AHG101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2AHG101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2AHG101B Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
397.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C