LTC4058XEDD-4.2#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,620
Datasheet
In Stock: 200
In Stock: 495
In Stock: 221
Charger IC Lithium Ion 8-DFN (3x3)
LTC4058XEDD-4.2#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC4058XEDD-4.2#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4058XEDD-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LTC4058XEDD-4.2#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
950mA
Manufacturer
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)