LTC4068XEDD-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTC4068XEDD-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4068XEDD-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
LTC4068XEDD-4.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
950mA
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)