LTC4068EDD-4.2#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,500
Datasheet
Charger IC Lithium Ion 8-DFN (3x3)
LTC4068EDD-4.2#TR
DigiKey Part Number
LTC4068EDD-4.2#TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4068EDD-4.2#TR
Description
IC BATT CHARGER W/PROG TERM 8DFN
EDA/CAD Models
LTC4068EDD-4.2#TR Models
Category
Charge Current - Max
950mA
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)