LTC4058EDD-4.2 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,620
Datasheet
Charger IC Lithium Ion 8-DFN (3x3)
LTC4058EDD-4.2
DigiKey Part Number
LTC4058EDD-4.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4058EDD-4.2
Description
IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4058EDD-4.2 Models
Category
Charge Current - Max
950mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)