LM4040C25IDBZRG4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 485
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 36,108
Datasheet
In Stock: 1,562
MFR Recommended
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 697
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4040C25IDBZRG4
DigiKey Part Number
LM4040C25IDBZRG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040C25IDBZRG4
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040C25IDBZRG4 Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
80 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%