LM4040CIM3-2.5
DigiKey Part Number
296-LM4040CIM3-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM4040CIM3-2.5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040CIM3-2.5
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040CIM3-2.5 Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%