LE33CZ-AP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 2,040
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LE33CZ-AP
DigiKey Part Number
497-16180-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16180-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE33CZ-AP
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LE33CZ-AP Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Supply (Max)
3 mA
Part Status
Active
PSRR
80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA