LE33CZ-TR
DigiKey Part Number
497-4258-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4258-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE33CZ-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LE33CZ-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Supply (Max)
3 mA
Part Status
Active
PSRR
80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA