LE33CZ-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LE33CZ-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LE33CZ-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Current - Supply (Max) 3 mA |
Part Status Active | PSRR 80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Max) 18V | Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package TO-92-3 |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA | Base Product Number |