LM385D-2.5R2G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,787
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3,308
Datasheet
In Stock: 407
In Stock: 84
In Stock: 609
In Stock: 458
In Stock: 63
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±3% 20 mA 8-SOIC
LM385D-2.5R2G
DigiKey Part Number
LM385D-2.5R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM385D-2.5R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM385D-2.5R2G
Description
IC VREF SHUNT 3% 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM385D-2.5R2G Models
Category
Temperature Coefficient
80ppm/°C Typical
Manufacturer
onsemi
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Cathode
30 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±3%