LM285BXMX-2.5/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM285BXMX-2.5/NOPB |
Description | IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM285BXMX-2.5/NOPB Models |
Category | Temperature Coefficient 30ppm/°C |
Manufacturer Texas Instruments | Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 20 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package 8-SOIC |
Current - Output 20 mA | Base Product Number |
Tolerance ±1.5% |