LM285BXM-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM285BXM-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM285BXM-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM285BXM-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
30ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tube
Current - Cathode
20 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±1.5%