UHD1C222MHD
DigiKey Part Number
493-13390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1C222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1C222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.216 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C