UHE1C222MHD
DigiKey Part Number
493-1532-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE1C222MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.304 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C