UHE1C222MHD1TO
DigiKey Part Number
493-15230-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15230-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C222MHD1TO
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1C222MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.784 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C