BZT52C30T-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 30 V 200 mW ±7% Surface Mount SOD-523
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C30T-TP
DigiKey Part Number
BZT52C30T-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C30T-TP
Description
DIODE ZENER 30V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms