TAP156K016DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2.5Ohm
TAP156K016DTW
DigiKey Part Number
TAP156K016DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K016DTW
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm