TAP156K016BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sprague
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2.5Ohm
TAP156K016BRW
DigiKey Part Number
TAP156K016BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K016BRW
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
E
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm