TAP156M006SRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 5Ohm
TAP156M006SRW
DigiKey Part Number
TAP156M006SRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156M006SRW
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm