22253C105JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 933
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Knowles Syfer
KEMET
KEMET
1 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
22253C105JAT2A
DigiKey Part Number
22253C105JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22253C105JAT2A
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)