C2225C105J1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Knowles Syfer
Upgrade
Knowles Syfer
1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
C2225C105J1RACTU
DigiKey Part Number
399-C2225C105J1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C105J1RACTU
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2225C105J1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)