C2225C105JARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
C2225C105JARACTU
DigiKey Part Number
399-C2225C105JARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C105JARACTU
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C2225C105JARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)