ALF70C102FP600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 132mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALF70C102FP600
DigiKey Part Number
399-ALF70C102FP600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C102FP600
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 600V PRESS
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.75 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.48 A @ 10 kHz
Impedance
92 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
132mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C