ALF70C102FP630
DigiKey Part Number
399-ALF70C102FP630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C102FP630
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 630V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 630 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 145mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.55 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
11.33 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
630 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
145mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C