ALF20C102FP600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 136mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
KEMET Press-Fit Capacitors | Digi-Key Daily
KEMET Press-Fit Capacitors These Capacitors Don’t Need Solder!
ALF20C102FP600
DigiKey Part Number
ALF20C102FP600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102FP600
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 600V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALF20C102FP600 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.74 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.99 A @ 10 kHz
Impedance
94.8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
136mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C