ESD1V8WT
DigiKey Part Number
4878-ESD1V8WTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-ESD1V8WTCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-ESD1V8WTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD1V8WT
Description
TVS DIODE 1.8VWM 7.5VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5V Clamp 11A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD1V8WT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
80W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
1.8V (Max)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Breakdown (Min)
2.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.5V