ESD5Z2.5T5G
DigiKey Part Number
ESD5Z2.5T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD5Z2.5T5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD5Z2.5T5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD5Z2.5T5G
Description
TVS DIODE 2.5VWM 10.9VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.9V Clamp 11A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
ESD5Z2.5T5G Models
Category
Power - Peak Pulse
120W
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
145pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.5V (Max)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Breakdown (Min)
4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)