ESD9L1P8
DigiKey Part Number
4878-ESD9L1P8TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-ESD9L1P8CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-ESD9L1P8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD9L1P8
Description
TVS DIODE 1.8VWM 7.5VC SOD882
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5V Clamp 11A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882 (DFN1006-2)
EDA/CAD Models
ESD9L1P8 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
80W
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
1.8V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
2.2V