SMBJ30CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 69,519
Datasheet
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 842
Datasheet
Upgrade
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Upgrade
Central Semiconductor Corp
Similar
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
In Stock: 433
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3
Littelfuse Inc.
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ30CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ30CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ30CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ30CA-13
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ30CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V