SMB10J30CA-TP
DigiKey Part Number
353-SMB10J30CA-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J30CA-TP
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 20.66A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.66A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V