BZX84C8V2Q-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Good-Ark Semiconductor
Good-Ark Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Zener Diode 8.2 V 300 mW ±6.1% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C8V2Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C8V2Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C8V2Q-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C8V2Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C8V2Q-7-F
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.1%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V