BZX84C8V2
DigiKey Part Number
4786-BZX84C8V2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C8V2CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C8V2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C8V2
Description
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 350 mW ±6.1% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6.1%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW