ELXZ160EMC272ML20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 543
Datasheet
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
ELXZ160EMC272ML20S
DigiKey Part Number
ELXZ160EMC272ML20S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160EMC272ML20S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.6575 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C