EKMG251ELL220MK20S
DigiKey Part Number
565-1394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG251ELL220MK20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
234 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C