EKMQ351ELL220MK20S
DigiKey Part Number
565-EKMQ351ELL220MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ351ELL220MK20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ351ELL220MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
234 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C