ESG226M250AL3AA
DigiKey Part Number
399-6089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG226M250AL3AA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.5Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESG226M250AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
256 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C