25PR100LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 61
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 190
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 107
In Stock: 0
In Stock: 121
In Stock: 117
In Stock: 133
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
25PR100LF
DigiKey Part Number
987-1593-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PR100LF
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25PR100LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.270" x 0.270" Face (6.86mm x 6.86mm)
Tolerance
±10%