GP5000S35-0.020-02-0816
DigiKey Part Number
BER364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP5000S35-0.020-02-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Green 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Material
Polymer
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Thermal Conductivity
5.0W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
406.40mm x 203.20mm
Storage/Refrigeration Temperature
95°F (35°C) or Below
Thickness
0.0200" (0.508mm)