RACM230-G Series AC/DC Converter
RECOM's RACM230-G is a 230 W open-frame AC/DC medical-grade converter
Image of RACM230-G Series RECOM's RACM230-G series has a 4" x 2" footprint, low standby power consumption, and a high efficiency rating of 90%. It is able to support up to 160 W with conduction cooling and up to 230 W with conduction plus forced air cooling. This makes it ideal for dynamic loads that require bursts of peak power. It has an input range of 80 VAC to 264 VAC and an operating temperature range of -40°C up to +80°C. It is medically certified to 60601-1 2MOPP, has 4 kVAC isolation, and is capable of operating up to 5,000 m (~16,000 ft) altitude. The series is internationally certified and ideal for household and industrial ITE applications.
Features
  • 160 W baseplate-cooled, fanless operation
  • 230 W peak power or forced air rating
  • Universal AC input range (80 VAC to 264 VAC)
  • Standby power consumption: <0.5 W
  • Operating temperature range: -40°C up to +80°C (with derating)
  • Efficiency rating of 90%
  • Capable of operating up to 5,000 m (~16,000 feet)
  • 4" x 2" footprint