RACM230-54SG
DigiKey Part Number
945-RACM230-54SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM230-54SG
Description
AC/DC CONVERTER 54V 230W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
54V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
4.26 A