RACM230-24SG/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM230-24SG/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM230-24SG/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 24V 230W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM230-24SG/ENC Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.13" L x 2.44" W x 1.38" H (105.0mm x 62.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
9.58 A